Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gaumardżos !

Właśnie wróciłam z Gruzji. Wszyscy dookoła pytają o wrażenia i o to jak naprawdę smakuje Gruzja. To w sumie nie tak odległy od Polski kraj (3 godziny bezpośrednio samolotem, połączenia realizowane LOT-em lub  low costem Wizzair), położony w Kaukazie Południowym, na pograniczu Europy i Azji. Kraj górzysty, o podzwrotnikowym klimacie, co powoduje, że niemalże wszędzie uprawia się winorośl. Gruzja to najstarszy producent tego trunku na świecie, więc właśnie o winie dzisiaj opowiem.

Gatunki takie jak Mukuzani, Saperawi, Alazani czy Khvanchkara znane są miłośnikom win na całym świecie. Smakują wybornie, choć w większości przypadków aromat jest intensywny, mocno owocowy i szybko uderza do głowy. Takie wino jak i cały naród gruziński-porywczy i pełen pasji. Gruzini uwielbiają biesiadować przy wspólnym, suto zastawionym  stole, a sztukę przyjmowania gości opanowali na poziomie niebywałym. Przekonacie się o tym na własnej skórze, gdy do pysznej kolacji dostaniecie ogromny róg wypełniony winem, który wypić trzeba bez zastanowienia duszkiem do dna!

W trakcie kilkudniowego pobytu w stołecznym Tbilisi miałam przyjemność nie tylko zwiedzać miasto, ale również być uczestnikiem niezwykłej wycieczki do pobliskiego Chateau Mukhrani (www.chateaumukhrani.com). Założona w XIX wieku przez księcia Ivana Mukhranbatoni  winnica i stojący na jej terenie pałac szybko zdobyły rozgłos w winiarskim świecie. Książę i jego współpracownicy szkolili się we Francji, aby mocne gruzińskie wino nabrało nieco zachodniego, bardziej pożądanego szlifu. W chwili obecnej ta winnica wytwarza 3% rocznej produkcji całej Gruzji, co stanowi niemal 500.000 butelek wina w różnych gatunkach. W trakcie wizyty w tym jakże barwnym miejscu możemy uczestniczyć nie tylko w degustacji wina, ale również kursie gotowania lub destylacji napoju znacznie mocniejszego od wina, gruzińskiej wódki z winogron o obiecującej nazwie CHACHA.

Co podają Gruzini do wina ? Oczywiście całe mnóstwo pyszności- pieczone bakłażany z pastą orzechową, pierożki czinkali, szaszłyki, owoce i sery (znajdziemy w Gruzji ponad 250 ich gatunków!). Najbardziej znany gatunek sera to solankowy suługuni, pochodzący z regionu Megrelia w zachodniej części kraju.

Gruzja to uczta, czyli SUPRA, będąca centrum życia towarzyskiego rodziny i znajomych. Przy bogato zastawionym stole rozmawia się o życiu, wznosi toasty, śpiewa i tańczy. Każdy toast wieńczy kluczowe hasło: GAUMARDŻOS czyli na zdrowie !

Wystaw komentarz