Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turcja ? Absolutnie tak !

Wielokrotnie odwiedzałam Turcję wiosenną porą, tak jest też w tym roku. Granice otwarte, samoloty latają, więc do przejścia pozostaje tylko trochę biurokracji. Oczywiście najważniejszy element wyjazdowej układanki na tą chwilę to negatywny wynik testu PCR, który należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed wylotem. Komercyjnie wykonany test kosztuje około 500 zł, są jednak opcje wykonania go taniej wykupując wycieczkę w biurze podróży.

I tak mamy do wyboru https://www.tui.pl/, które proponuje test swoim klientom za 320 zł, a równie popularny przy wylotach do Turcji https://www.coraltravel.pl/ oferuje test za 250 zł (biuro ma też ofertę testu gratis na wybrane hotele do dnia 31 maja).

Testy obowiązują każdego powyżej 6 roku życia, również osoby zaszczepione. Tureckie władze obowiązek okazania negatywnego wyniku testu przedłużyły do dnia 31 maja, nie jest jednak nigdzie powiedziane, że od 1 czerwca wymóg zniknie. Tak prosto niestety to wszystko nie działa.

Poza tym należy przygotować Passenger Locator Form na podróż w dwie strony (formularze z informacjami o naszej aktualnej lokalizacji zbiera załoga samolotu, ale nie wiem naprawdę, czy ktoś to w ogóle czyta).

Tuż przed wylotem turysta musi zalogować się na stronę tureckiego Ministerstwa Zdrowia, gdzie należy wypełnić ENTRY FORM to TURKEY. Otrzymujemy tam kod HES (w formie QR), z którym musimy poruszać się po Turcji.

W chwili obecnej (do dnia 17 maja) w Turcji zamknięte są wszystkie sklepy poza spożywczymi oraz aptekami, więc jeżeli w planach macie shopping, miejcie to na uwadze. Restrykcje związane z przemieszczaniem się nie dotyczą turystów, wycieczki lokalne odbywają się, a hotele przyjmują gości i doskonale się o nich troszczą.

Jeśli planujecie wycieczki lokalne, polecam biuro https://alanyaonline.pl/ , kontakt z nimi jest prosty, oferta naprawdę dobra. Biuro obsługuje różne regiony Turcji.

Co czeka na nas po powrocie w Polsce ? Najpewniej deszcz i kwarantanna ! Z kwarantanny automatycznie zwolnieni są wszyscy zaszczepieni dwoma dawkami (należy przedstawić stosowny dokument wygenerowany z konta e-pacjent) oraz ozdrowieńcy.

W ciągu 48 godzin od przylotu można wykonać test antygenowy (200 zł), którego negatywny wynik zwalnia z kwarantanny-wynik do systemu informatycznego Sanepidu ma obowiązek wprowadzić laboratorium, które wykonało test. Laboratoria na lotniskach są już wszędzie, tutaj wstawiam link z informacjami o Lotnisku Chopina w Warszawie:

https://lotnisko-chopina.pl/pl/testy-covid-19.html

Skomplikowane ? Nie dla kogoś, kto kocha podróże !

Wystaw komentarz