Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Winnica Bona Terra

Czy lubicie wino ? Zgaduję, że pewnie tak. Oczywiście dobre wino, takie, które swoim wyjątkowym smakiem i aromatem zabiera nas w piękną podróż, na przykład …do Krzyżówek na Ziemi Dobrzyńskiej w powiecie lipnowskim. Dlaczego tam ? To niezwykłe miejsce, odddalone od Włocławka o 20 km, położone na rozlicznych pagórkach, i śmiało można powiedzieć, że z takim włoskim wakacyjnym klimatem. W Krzyżówkach właśnie powstała siedem lat temu Winnica Bona Terra, której właścicielka, Agnieszka Taraszkiewicz, z pasją i oddaniem produkuje wspaniałe wina. Jak sama mówi, początki nie były łatwe, to przecież praca fizyczna, wymagająca też fachowej wiedzy i doświadczenia. Z każdym rokiem roślin w winnicy przybywa, jest też więcej specjalistycznego zaplecza i jako zwieńczenie sukcesu jest dużo radości z efektów.

Pewnego październikowego wieczoru miałam możliwość uczestniczyć w degustacji win oraz wysłuchać opowieści Agnieszki o codziennej pracy, gromadzeniu wiedzy na szkoleniach i podczas wizyt w winnicach w różnych europejskich winiarskich regionach. Warto wspomnieć, że jako jedyna winnica w Polsce Bona Terra posiada zbiorniki Clayver, co przyczynia się do znakomitej jakości wina. 

Nadzór merytoryczny nad winnicą sprawuje włoski enolog Stefano Parisi, a od tego też roku rozpoczęto produkcję win bez siarki. Pani Agnieszka planuje stworzyć winnicę eco i produkować wina wegańskie, a to również stawia przed nią cały szereg wyzwań. Właścicielka nie skupia się jednak tylko na produkcji. Organizowane są tutaj imprezy związane z winem, jedną z ostatnich były huczne  dionizja, połączone ze zbieraniem winogron oraz pokazem wytwarzania wina.

Wina produkowane w Polsce stają się coraz bardziej popularne i nie inaczej jest w przypadku  tej winnicy. Restauratorzy już rozsmakowali się w jakości wina, jak również i liczni goście, którzy chętnie odwiedzają Krzyżówki- uczestnicząc w zbiorach i poznając sekrety produkcji.

Winnica Bona Terra jest pięknym i wyjątkowym miejscem, położonym na morenowym wzgórzu, zbudowanym na pasji i wiedzy. Gorąco polecam to miejsce wszystkim miłośnikom wina.

Wystaw komentarz