Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Malta

img_3413

Spójrzcie dokładnie na mapę i poszukajcie Malty. To mała kropka na Morzu Śródziemnym na południe od wybrzeży Sycylii. A właściwie parę kropek: Malta, Gozo, Comino, Cominotto i jeszcze parę niezamieszkałych wysp, które razem tworzą ten archipelag. Cywilizacja w tym miniaturowym kraju rozpoczęła się już siedem tysięcy lat temu, a jej ślady oglądać można w wielu zakątkach wysp. Można śmiało powiedzieć, że zagęszczenie obiektów wpisanych na listę UNESCO jest największe na świecie na kilometr kwadratowy. Lubicie zwiedzać ? Koniecznie odwiedźcie ten kraj ! Czekają na Was megalityczne budowle, świątynie punickie i katakumby z czasów rzymskich, pałace, ogrody, fortyfikacje i 359 kościołów.

Współczesna Malta jest krajem o wysokim poziomie życia (i zadowolenia z niego jego mieszkańców), położona w strefie klimatu subtropikalnego z krótkimi zimami i ponad 300 dniami pełnymi śródziemnomorskiego słońca.

To kraj wielkości Szczecina, przy 316 km kwadratowych powierzchni ma blisko pół miliona mieszkańców, co daje około 8000 osób na km kwadratowy (niewiele mniej niż Watykan i Singapur).

Stołeczna La Valetta oferuje turystom wiele atrakcji: Pałac Wielkiego Mistrza, Katedrę Św. Jana, Fort Św. Elma, Teatr Manoela, a poza tym gąszcz wąskich i uroczych uliczek, w których miło jest spacerować bez celu  podziwiając widoki. Zmęczeni upałem i zwiedzaniem po prostu zatrzymajcie się w którejś z przytulnych knajpek i spróbujcie lokalnych przysmaków. Może na początek lampuki czyli smażona dorada, albo timpana, czyli makaronowa zapiekanka z ciastem francuskim. Jest też fenek, pieczony królik z warzywami i kannoli – chrupiące rurki z serem ricotta i owocami.

img_3423

img_3412

Dla amatorów sportów szczególnie warto polecić nurkowanie dookoła wyspy na wielu uznanych w świecie diverów spotach. Znajdziecie tu miejsca do nurkowania we wrakach i kryształowo-błękitną wodę w zatoce Blue Lagoon. Pasjonaci tego sportu uznają Maltę za jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Europie.

img_3409

Plaże-nie jest ich zbyt wiele, ale jeśli szukacie ich, radzę skierować się na północ wyspy (Mellieha Bay). W hotelach bez dostępu do plaż przygotowane są słoneczne platformy, na których można opalać się i popijać kolorowe drinki z parasolką.img_3339

img_3439

Obok języka maltańskiego językiem urzędowym jest też angielski, dlatego też bez problemu porozumieć się można z każdym w tym języku. Na Malcie znaleźć można bardzo wiele szkół językowych (www.etimalta.com, www.inlinguamalta.com, www.berlitzmalta.com), co stanowi dodatkowy argument za przyjazdem tutaj i połączeniem wakacji z edukacją. Wiem z doświadczenia o czym mówię, sama korzystałam tam z takich kursów. I wiem też, że motywacja do nauki jest wyższa poza swoim środowiskiem.

Wieczorem jedziemy do Paceville, to dzielnica miasta St.Julians (20 minut jazdy od stołecznej La Valetty), której bogatą ofertę życia nocnego porównać można jedynie z hiszpańską Ibizą. Imprezy na tarasach pod palmami mają swój nieodparty urok.

Już niebawem ogłoszę kolejny konkurs na blogu. Jedną z nagród będzie przewodnik właśnie po słonecznej Malcie !img_3340

Wystaw komentarz