Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grecja w nowych czasach

Jechać na wakacje w czasie pandemii ? Lecieć samolotem ? W maseczce ?

20160216_103208

img_9036

Tegoroczne wakacje są inne i niełatwe, liczba miejsc, do których można się wybrać zmienia się jak w kalejdoskopie, żyjemy bombardowani chaosem informacyjnym, a maniakalni podróżnicy (tak, to również ja) chcą w końcu gdzieś wyjechać.

Wybór był bardzo ograniczony: Bułgaria, Grecja lub Turcja. Każde z tych miejsc znam, byłam w nich wielokrotnie, ale akurat na greckiej wyspie Kos jeszcze mnie nie widzieli.

img_2326

Skoro wakacje w niepewnych czasach to chyba nieco bezpieczniej z biurem podróży, wybór padł na TUI, wielokrotnie już testowane zresztą.

Zanim dotrzemy do wymarzonej destynacji musimy wypełnić nieco dokumentacji przed-wyjazdowej (biuro poprowadzi Was za rękę), z których najważniejszy jest dla Grecji kod QR, o który musimy wystąpić 24 godziny przed wylotem. Kod otrzymujemy mailem i musimy go koniecznie mieć ze sobą (w formie elektronicznej lub papierowej). Bez tego do Grecji w obecnej sytuacji po prostu nie wjedziemy.img_2139

Na Lotnisku Okęcie oczywiście mierzenie temperatury, graficzne oznakowanie o zachowaniu odległości (średnio przestrzegane), przejazd autobusem do samolotu w nieco mniejszym ścisku (ale jednak) i oczywiście cały czas maseczka ! To jest do wytrzymania, w sumie to po prostu nowa rzeczywistość.

W Grecji podobne standardy, maseczki obowiązkowe w hotelowej recepcji, w sklepach, taksówkach i autobusach, w restauracjach w trakcie korzystania z hotelowego bufetu (do nakładania potraw dostajemy plastikową rękawiczkę, aby niczego bezpośrednio nie dotykać).

img_2345

Obsługa służy chętnie pomocą, widać, że Grecy dostosowali się do tych reguł całkiem sprawnie. Co tu dużo mówić, z turystyki żyją i nie mogą sobie pozwolić na zmarnowany sezon, choć z pewnością rok 2020 będzie jednym z najsłabszych dla tego sektora.

img_2351img_2427img_2301img_2409img_2424

Kos, maleńka wyspa położona na błękitnym Morzu Egejskim, tuż przy wybrzeżu tureckim oferuje turystom wypoczynek w greckim stylu: ładne plaże, dobre jedzenie, hotele na każdą kieszeń i wakacyjny grecki luz. Można niemalże zapomnieć o pandemii, choć całkowicie się nie da. Turystów sporo, ale bez tłumów. W porze obiadowej można zawsze znaleźć stolik z super widokiem na boskie morze i delektować się greckimi smakołykami.img_2261img_2260img_2398img_2276img_2283img_2169img_2256

Czy jechać ? Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku podróżniczym powiem tak: decyzja należy do Was ! Można stracić sporo nerwów i czasu przy planowaniu, lub też próbach odzyskania wydanych obecnie  na odwołane  wojaże pieniędzy. Można też nigdzie się nie wybrać (ale wówczas proszę nie krytykujcie tych, którzy jadą).

Na razie wiem na pewno tyle, że moja wymarzona podróż dookoła świata musi czekać na lepsze czasy:)img_2328img_2302img_2399

Wystaw komentarz