Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RYGA czyli weekend idealny

W poszukiwaniu pomysłu na jesienny city-break polecam Wam gorąco wypad do łotewskiej stolicy. Idea tego typu wyjazdów jest bajecznie prosta: ma być blisko, miasto powinno oferować rozrywki w nurcie kulinarno-kulturalnym, no i przede wszystkim ma być inaczej niż na co dzień. Tak właśnie jest w przypadku RYGI.

Dotrzeć tam można w godzinę lecąc www.ryanair.com (połączenia z Modlina), a z samego lotniska do centrum miasta dojedziecie w 15 minut.

Do odkrycia w 2-3 dni macie fantastyczne Stare Miasto -wpisane na listę zabytków UNESCO-leżące nad Dźwiną (polecam godzinny rejs statkiem po rzece, w ten prosty sposób ujrzycie panoramę całego miasta).

Zajrzyjcie koniecznie do Akademii Nauk https://www.lza.lv/, która mieści się w historycznym wieżowcu wybudowanym w latach 1955-1958 i przypominającym stylem nasz Pałac Kultury. To miejsce warto odwiedzić z co najmniej dwóch powodów: na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, a na parterze świetna restauracja z cenami nie do przebicia !

Pisząc i myśląc o jedzeniu w Rydze, wpiszcie do swojego planu wyjazdu wizytę w halach targowych (Riga Central Market https://www.rct.lv/lv/), otwartych w roku 1930 i mieszczących ponad 3000 stoisk z warzywami, nabiałem, rybami, mięsem i nie tylko. Obowiązkowo tam spróbujcie kuchni regionalnej (ryskie szprotki, zupa rybna, marynowany śledź, pyszny ciemny chleb i do tego kieliszek ryskiego balsamu), można też po prostu przyjrzeć się z bliska jak toczy się codzienne życie i co stanowi o jego wyjątkowości właśnie tam.

Po skosztowaniu tych smakołyków macie dość energii na nieco kultury. Może skusi Was wizyta w Operze https://www.opera.lv/lv/ lub Muzeum Sztuki https://www.lnmm.lv/en– największym w kraju. W tym ostatnim polecam skupić się na kolekcji obrazów Auseklisa Bauskeniesksa-będziecie pod wrażeniem.

Nie można zapomnieć o przyjemnościach typu shopping – tutaj do wyboru kilka świetnych galerii handlowych w samym centrum miasta (https://www.galerijacentrs.lv/ oraz https://galleriariga.lv/), w których dostępne też są nowe marki od łotewskich projektantów- warto się skusić !

Zmęczeni zwiedzaniem i zakupami ? Wpadnijcie na najlepsze koktajle w mieście do Radisson BLUE Hotel https://www.radissonhotels.com/en-us/hotels/radisson-blu-conference-riga-latvija-spa, gdzie w Sky Barze na 26 piętrze zobaczycie całą Rygę jak na dłoni.

Jesień w Rydze ? Absolutnie TAK !

Wystaw komentarz