Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Madera

Ta maleńka portugalska wyspa (tylko 60 km długości i 20 szerokości) leżąca 1000 km od kontynentu europejskiego na środku Atlantyku przyciąga blisko milion turystów rocznie.

Lot z Polski trwa 5 godzin i mija trochę w nerwowym oczekiwaniu-“czy oby na pewno wylądujemy bez przygód ?”. Dlaczego o tym piszę ? Zajrzyjcie na www.youtube.com i wpiszcie hasło ‘lądowanie na Maderze’, wówczas zrozumiecie. Przyczyną tego dreszczu emocji są często wiejący silny wiatr oraz sama konstrukcja pasa lotniska, które sprawia wrażenie niemalże na siłę doklejonego do skał.

6d71e259-6838-4d24-b629-1005b6dbad7c

Uff, już jesteśmy na miejscu. Pierwsze co zauważamy, to bujna, tropikalna roślinność, która będzie nam towarzyszyć wszędzie na Maderze. Klimat jest łagodny i ciepły przez cały rok, co powoduje, że wegetacja szaleje.

img_8064Na ulicach kwitną pomarańczowe tulipanowce afrykańskie, dookoła kłębią się hortensje we wszystkich możliwych kolorach. Poza tym każdy skrawek ziemi uprawnej zajmują bananowce. Od tej wszechobecnej zieleni i kolorowych kwiatów można odnieść wrażenie, że jesteśmy w tropikalnym raju.

Równie kolorowo jest na talerzach-wśród specjałów Madery królują egzotyczne owoce, warzywa, ryby (przede wszystkim pałasz atlantycki-na targu nie wygląda dobrze, ale za to smakuje wybornie), owoce morza i doskonałe wina.img_7999

Na miejscu koniecznie trzeba spróbować koktajlu o nazwie Poncha, który składa się z rumu z trzciny cukrowej, soku z cytryny i pomarańczy oraz miodu. Jeden zdecydowanie poprawia nastrój, ale drugi pijecie już na własne ryzyko !

img_8280

Poza Funchal (zdjęcia poniżej), które jest głównym miastem wyspy koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie innych miasteczek.

Polecam gorąco wizytę w Camaro de Lobos (urocza wioska rybacka), Cabo Girao (tam mieści się najwyższy klif Europy- odważni staną na szklanej podłodze 580 metrów nad ziemią) oraz Porto Martinez (wykąpiecie się w naturalnych basenach w lawowych nieckach przy samym Atlantyku).

Madera to miejsce doskonałe na relaks wśród bujnej przyrody, gdzie obsługa hotelowa uczyni wszystko, abyśmy świetnie spędzili urlop. Madeira é maravilhosa !

a12618b3-edfb-40cc-819f-bbba5d14bda8

1 Komentarz

  • Aga
    Posted 2019-07-20 at 00:03

    Piękne zdjęcia, zachęcający opis?

    Odpowiedz

Wystaw komentarz